Červená čočka s cuketou

Červená čočka je u nás doma moc oblíbená, ale poslední dobou jsme ji tak trochu zanedbávali. Nebyl čas na vaření a popravdě ani moc energie. S ubývající venkovní teplotou ale zase přibývá chuť na výživná a hlavně teplá jídla, takže jsme si připomněli jedno z našich oblíbených jídel. Je to jednoduché, je to rychlé a je to snadno obměnitelné.

Suroviny:

1 hrnek červené čočky (v syrovém stavu)
2 hrnky směsi hrášek – kukuřice – mrkev
1 cuketa
1 cibule
1 malý panák Tamari

Postup:

Na pánvi si orestujeme na drobno pokrájenou cibuli a nasypeme propláchnutou čočku. Necháme chvilinku opéct a přidáme hrášek s mrkví a kukuřicí a cuketu pokrájenou na větší kusy. Podlijeme omáčkou Tamari a cca 3 min necháme péct. Pak podlijeme teplou vodou a průběžně mícháme a dolíváme, dokud není čočka měkká. Celkem jsem dolívala asi 3x a do 20 min bylo hotovo. Podávali jsme se žlutou rýží a syrovým kysaným zelím, sypané sezamovým semínkem :-)
 

Čočka s cuketou

Čočka s cuketou

Špenátové bramboráky

Když jsem šla jednoho dne ráno do práce, tak v kuchyni právě mixér šlehal baby špenát s tvarohem. Přišlo mi to jako hodně zvláštní kombinace do smoothie, protože chuť tvarohu mi tam prostě neseděla. Ale když jsem přišla domů k večeru, zjistila jsem, že k tomu ještě pár surovin přibylo a bude večeře :-)

Suroviny:

200 g tvarohu
250 g čerstvého baby špenátu
50 g mléka
100 g pohankové mouky
50 g rýžové mouky
2 vejce
100 g 45% sýra
1 střední bíla cibule
1 střední červená cibule
sůl

Postup:

Špenát si dáme do mixéru a zalijeme mlékem. Promixujeme a zašleháme tvaroh. Přidáme mouku, vejce, osolíme a necháme uležet. Stačí půl hodiny, ale pokud chcete mít rychlou večeři, klidně směs nechte v lednici celý den. Před pečením do misky dáme ještě cibule pokrájené na kostky a nadrobno pokrájený sýr. Lijeme na pánvičku jako palačinky a pak už si jen pochutnáváme.

Ač možná nevypadají nejlákavěji, tak tyhle placky (pardon zlato, bramboráky 😉 ) byly opravdu vynikající. Jen tak samotné jako rychlá večeře s trochou čerstvé zeleniny budou ideální :-)

Špenátové bramboráky

Špenátové bramboráky