Pohankové bliny

Když jsme přešli na bezlepkovou stravu, tak hlavně mně ze začátku chybělo pečivo. Snažila jsem se něco dohledat a narazila jsem na pohankový chléb. Ten už tu máme a je moc dobrý. Ale z čeho si udělat sendvič k svačině, když na chleba zrovna není chuť? Nebo z čeho udělat chlebíčky, jednohubky apod? Hledala jsem dál a našla jsem tyto pohankové bliny. A musím říct, že je to univerzální recept. Dělám je malinké jako takové minilívanečky na pánvičce, pak jsou dobrou přílohou třeba k obloženému talíři. Poslední dobou ale u nás vede varianta, kdy celou dávku vyliji do pánve a po upečení nakrájím jako „koláč“ na čtvrtiny a máme z toho 4 housky, které si podle chuti rozkrojíme a obložíme třeba na cesty jako rychlou svačinku.

Suroviny:

125 g pohankové mouky
1 vejce
2 lžičky prášku do pečiva
špetka soli
210 ml vody
30 g rozpuštěného másla / oleje
1 lžíce Psyllia

Postup:

Prošleháme vejce s máslem /olejem a vodou (kdo chce, může vodu nahradit mlékem) a poté vmícháme mouku, prášek do pečiva, sůl a Psyllium. Těsto bude podstatně hustší než na palačinky, ale tekuté. Necháme v míse odpočinout asi 20 min a podle potřeby ještě přidáme trošičku vody. Celé těsto vlijeme najednou na vymazanou pánev a pomalu pečeme (já používám stupeň 2 ze 6). V okamžiku, kdy se zatáhne (cca 15 – 20 min), můžeme placku otočit. Já ji mám vysokou tak 2-3 cm, záleží na průměru pánve. Z druhé strany už se peče kratší dobu a poté ji necháme na mřížce vychladnout. Pak už si ji obložte dle chuti a užívejte si zase jinou chuť, kterou možná ještě neznáte.
Zkoušela jsem už plnit i jako kebab a bylo to moc dobré. Určitě doporučuju použít nějakou omáčku, protože je to trochu sušší.

Bliny

Pohankové bliny

Pohankový chléb

Když jsme přešli doma na bezlepkovou stravu, tak první otázkou bylo – Jak nahradíme pečivo? Je pravda, že rohlík jsme od té doby žádný neměli a ani jsem se o ně nijak nesnažila. Zato chléb mi začal chybět. Hledala jsem a hledala, ale nemohla jsem najít recept, který by obsahoval jen jednodruhé mouky a na tvorbu vlastního receptu na chléb jsem si netroufla. Do té doby jsem totiž nedělala nikdy v životě žádné jiné kynuté těsto :-) Až na jedněch britských stránkách jsem našla tento chlebík a měla jsem obrovskou radost, že se hned napoprvé povedl. Po hooodně dlouhé době jsem jedla chléb a s čerstvým máslem to byla opravdu dobrota :-)

Suroviny:

500 g mouky (podle originálního receptu má být čistá pohanková, ale já jsem dala 350g pohankové a 150g jáhlové)
350 ml vody
2 vejce
2 lžíce oleje
2 lžičky sušeného droždí
2 lžičky cukru
1 lžička soli
1 lžička octa

Postup:

Do teplé vody dáme cukr a sušené droždí a necháme v klidu 10 min aktivovat. V malé misce vyšleháme vejce s olejem do pěny. Do velké mísy dáme mouku a uděláme si v hromádce dolík. Do něj dáme sůl, vaječnou pěnu, ocet a kvásek. Vše řádně promícháme a vylijeme do vymazané formy na biskupský chlebíček. Formu zakryjeme fólií potřenou olejem a necháme na teplém místě vykynout. Pečeme asi 1 hodinu v troubě vyhřáté na 190 st. na horkovzduch.

 

Pohankový chléb

Pohankový chléb