Brokolicová krémová polévka

Já nejsem úplné polévkový tip, ale jednou za čas proč ne. A třeba jako taková jednodušší večeře v chladných dnech, kdy příjemně zasytí a zároveň nás krásně prohřeje je to i pro mě vítaná dobrota.

Suroviny:

1 brokolice
1 zakysaná smetana
2 mrkve
slunečnicová semínka
sůl, muškátový oříšek

Postup:

Brokolici si rozebereme na růžičky a pořádně propláchneme. Dáme si ji vařit do zeleninového vývaru. Pokud vývar nemáme, stačí voda ochucená zeleninový kořením, ale klidně i čistá 😉 Voda by měla být jen lehce nad brokolicí. Lehce osolíme a uvaříme do měkka – ale pozor, nerozvařit. Chceme, aby byla pořád krásně zelená. Hrnec odstavíme ze sporáku a tyčovým mixérem vytvoříme jemný krém.  Vmícháme zakysanou smetanu podle toho, jak moc chceme polévku zjemnit. Dochutíme strouhaným muškátovým oříškem a případně solí. Na pánvičce si na trošičce másla orestujeme zlehka mrkev nastrouhanou na nudličky (já používám škrabku na julienne, abych nudličky měla delší :-) ). Na talíři polévku dozdobíme slunečnicovými semínky a mrkví.

Brokolicová krémová polévka

Brokolicová krémová polévka

Dýňová polévka

Dýňovou polévku jsem poprvé ochutnala zhruba před 5 lety a zachutnala mi asi na třetí sousto. Ale potom… kdykoliv jsem ji někde na menu zahlédla, byla to jasná volba. Jen doma jsem si na ní ještě nějakou dobu netroufla. A nevím, proč. Je to opravdu hrozně jednoduché. A když pak ten krásně svítící krém vidíte, tak se musíte usmát. Je to talíř nabitý energií a výbornou chutí.

Suroviny:

1/2 dýně Hokkaido
voda
sůl
rozmarýn
1 smetana ke šlehání

Postup:

Dýni oloupeme a pokrájíme na menší kousky. V hrnci ji zalijeme vodou jen tak, aby byla ponořená. Osolíme, přidáme lžičku rozmarýnu a povaříme do měkka. Uvařenou dýni rozmixujeme ponorným mixérem a do krému vlijeme 1/2 – celou smetanu podle chuti. Ještě na chvilinku vrátíme na sporák, aby se prohřála i smetana a dochutíme případně solí nebo kořením. Na talíři posypeme nasucho opraženými semínky (třeba dýňovými) a podáváme.

Dýňová polévka

Dýňová polévka